Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance - Gmina Olszanka, działalność kulturalna, sekcje sportowe

Magiczny Andrzejkowy dzień w przedszkolu w Przylesiu.

Przedstawienie przedszkolakom legendy o świętym Andrzeju i o Andrzejkach było wstępem do zabawy. Wśród wielu zwyczajów ludowych, znanych od dawna w całej chrześcijańskiej Europie był andrzejkowy wieczór wróżb. Dzień 30 listopada był dniem szczególnym, magicznym i tajemniczym. Święty Andrzej pochodził z Betsaidy, mieszkał jednak w Kafarnaum, gdzie pracował jako rybak i był uczniem Jana Chrzciciela.Potem wybrał drogę za Chrystusem. Podczas swych wielu podróży rozpowszechniał nauki Chrystusa; pogan nakłaniał do wiary.Poniósł śmierć na krzyżu w kształcie litery X, zwanym krzyżem św. Andrzeja. Wróżbici uważają,że znak ten umiejscowiony na dłoni człowieka, na tzw. linii losu sygnalizuje zdolności uzdrowicielskie. Podobno, dziewczęta za pomocą modlitw i postów starały się zaskarbić łaskę swojego patrona- św. Andrzeja. Wiele śladów kultu pozostało w nazewnictwie miejscowości oraz w ludowych porzekadłach, w tym także związanych z rozmaitymi wróżbami “andrzejkowymi”( “Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”). Andrzejkowe wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla panien.

Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. W przedszkolu sala maluchów pięknie przystrojona, na stoliku świeczki, kadzidełka, cukierki, ciasteczka, jabłka. Przedszkolaki w czasie piątkowego spotkania poznały i bawiły się w następujące wróżby i zabawy andrzejkowe: lanie wosku, przestawianie papci w kierunku progu drzwi,  rzucały obierki jabłek przez lewe ramię, losowały filiżanki i talerzyki pod którymi znajdowały się przedmioty- symbole-kim będę w przyszłości- jaki czeka je zawód, przekuwały szpilką papierowe serce z wypisanymi imionami, w ten sposób poznawały imię przyszłego ukochanego lub ukochanej. Wiele radości sprawiła dzieciom dyskoteka pod hasłem”Taniec z miotłą Baby Jagi”, a także inne wesołe ruchowe zabawy. Na zakończenie fantastycznej zabawy na dzieci czekał słodki poczęstunek. To był naprawdę niezwykły, wyjątkowy i magiczny dzień pełen wrażeń.

Warto organizować tego typu zabawy( nie tylko” andrzejkowe”- w naszej tradycji mamy wiele innych), ponieważ sprawiają dzieciom dużą przyjemność, a równocześnie pozwalają na zachowanie w ich pamięci zwyczajów i tradycji ludowych.


Powrót
Udostępnij: