Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance - Gmina Olszanka, działalność kulturalna, sekcje sportowe

“Mirabelkowe inspiracje” z okazji 100-lecia Niepodległości Polski

Mirabelkowe inspiracje” z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski

„Mówię wam,to wspaniałe uczucie, kiedy ludzie przechodzą obok nas na wiosnę i z uśmiechem patrzą, jak po zimie, zaczynamy budzić się do życia i kwitnąć. Najbardziej radują się dzieci. Patrzą na nasze białe kwiatki, gęsto porastające gałęzie, i cieszą się że za parę miesięcy na ramionach mojej mamusi pojawią się żółte kulki, z których będzie kompot albo nadzienie do ciasta”

fragment z książki C. Harasimowicza”Mirabelka-kiełkująca historia 100licy”

Biblioteka w Pogorzeli jak wiele innych bibliotek w Polsce przystąpiła do niezwykle inspirującej ogólnopolskiej akcji czytelniczej” Mirabelka-kiełkująca historia 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100 -lecia Niepodległości Polski  W celu rozbudzenia u dzieci świadomości historycznej w bibliotece zorganizowano spotkanie biblioteczne .Na lekcji bibliotecznej dzieci z Przedszkola w Olszance utrwalały wiadomości o tym , w jakim kraju mieszkają, jak nazywa się stolica Polski , nazwę województwa i gminy a także miejscowości w której mieszkają , recytowały na pamięć wiersz Władysława Bełzy „Kto Ty jesteś” , układały zdania z rozsypanki, omawiały symbole narodowe , układały puzzle tworzące godło Polski , kolorowały flagę Polski i wysłuchały w postawie stojącej hymnu narodowego.

Nawiązując do akcji związanej z książką Cezarego Harasimowicza „Mirabelka-kiełkująca historia 100licy” odczytano krótki fragment przedstawiający główną bohaterkę – śliwkę Mirabelkę, która naprawdę rosła w Warszawie i teraz z perspektywy drzewa opowiada historię kilku pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek. Dzieci obejrzały owoce śliwek mirabelek już przetworzonych o tej porze na kompoty i na podstawie ich wyglądu, a także na podstawie rysunku z książki wykonały mnóstwo bibułkowych mirabelek tworząc drzewo . Każde z dzieci otrzymało również przepis na pyszne ciasto z mirabelek, które będą przygotowywać w domu z dorosłymi, a przy tej okazji będą mieli możliwość porozmawiać z bliskimi o dawnych czasach , o ojczyźnie, o Polsce, której nie było przez 123 lata na mapie Taki przepis z dołączoną historią Mirabelki otrzymuje każda osoba odwiedzająca bibliotekę w czasie trwania akcji. Zapraszamy.

Zdjęcia :Brygida Duda

Tekst Bożena. Adamowicz


Powrót
Udostępnij: