Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Olszance - Gmina Olszanka, działalność kulturalna, sekcje sportowe

Na podstawie bajki" O Księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku"- poznajemy witaminy

 Bibliotekę w Pogorzeli odwiedziły dzieci z Przedszkola w Olszance. Temat spotkania był bardzo ważny, tak jak ważne jest  zdrowie        i dbanie o nie, aby nam służyło  przez całe życie- począwszy od dzieciństwa.Maluszki wysłuchały bajki z morałem 
 O Księżniczce Zuzance i rycerzu Witaminku.  Dawno, dawno, temu w Czekoladowym Królestwie mieszkała mała księżniczka Zuzanka.   Księżniczka jadła tylko słodycze i pewnego dnia bardzo zachorowała. Ojciec, Król obiecał, że jeśli ktoś ją uzdrowi to otrzyma pół królestwa, a księżniczkę będzie mógł pojąć za żonę. Nikt nie podjął się tego wyzwania. Pewnego dnia zjawił się rycerz Witaminek          i obiecał że uzdrowi Zuzankę. Przywiózł ze sobą  lekarstwa . Lekarstwa były zaczarowane, ponieważ nie można ich było zobaczyć, były ukryte : witamina A-w mleku, serze,, maśle, kapuście, marchewce;  witamina B-cebuli,śliwkach, orzechach,, ziemniakach, pomidorach, jabłkach; witaminaC-ukryła się w cytrynie, czosnku, cebuli i papryce: witamina D-w mięsie, żółtku, maśle śmietanie. Rycerz Witaminek przez 7 dni dawał Zuzance wszystkie te rzeczy w których ukryte były witaminy.W ten sposób rycerz uzdrowił księżniczkę ,a dzieci poznały niezbędne  witaminy . Księżniczka od tej pory już nigdy nie jadała samych słodyczy.Po wysłuchaniu bajki dzieci kolorowały różne warzywa i owoce, które tego dnia były przyniesione świeże do biblioteki np: ziemniaki, cebula,czosnek, cytryna, pomidory, pietruszka, marchew, dynia, burak, orzechy. Dzieci odgadywały ich nazwy , kolorowały i umieszczały pod odpowiednią nazwą witaminy.

                                                                     Morał z bajki:

                                                 Jedz owoce i jarzyny ,w nich mieszkają witaminy.                                                                                                                        Kto je sobie lekceważy-musi chodzić do lekarzy.

DSCN2674DSCN2681DSCN2679DSCN2677DSCN2676DSCN2686
zDSCN2682


zdjęcia wykonała Bożena Zalewska


Powrót
Udostępnij: